Інфо

FLEX – Відгуки про програму

Автор sitemanager | Серпень 22, 2019

Людмила Григорчук, учасниця програми FLEX 2010-2011

FLEX – це програма, яка сприймається оточуючими як можливість навчатися за кордоном, але для FLEX студентів та випускників це щось більше. Це шанс вирости як особистість, щоб знайти свій шлях в суспільстві, і, нарешті, змінити світ на краще. Перш ніж стати студентом FLEX У мене було багато сумнівів на рахунок того, чим я хочу займатися і ким я стану в майбутньому. Після перебування 1 рік в штаті Айова, я зрозуміла, що хочу працювати в сфері міжнародних відносин. Я стала більш самостійною, активною і пристосованою. Я отримала безцінний досвід волонтерської роботи, яка змушує усвідомити, що світ потребує нашої допомоги, і є багато речей, які можуть бути і повинні бути змінені.

Найбільш вражаючою різницею для мене було досить віддалене розташування всього: ми повинні були їздити, щоб купити продукти, до школи, щоб відвідати когось. В Україні я звикла до того, що я могла пройти пішки будь-куди, а там все було по-іншому.У перший день у мене було відчуття, що доведеться проводити багато часу вдома.Але насправді багато людей допомагали мені діставатись до різних місць. Це не було проблемою. Говорячи про школу, я б сказала, що Інтернет і портативний доступ до комп’ютерів у бібліотеці був досить зручним.У мене завжди була можливість зробити домашнє завдання і це залишало багато вільного часу для життя поза навчанням.

Звичайно, життя в іншій країні, де ви не знаєте нікого не буде легким, і цілком неприйнятно думати, що все буде легко, але варто спробувати. Життя в іншій країні дає можливість спробувати так багато за один рік, що інколи стільки не побачиш за життя. Місця, які ви відвідаєте, позитивних, дивовижних людей, яких ви зустрінете, страви американської кухні, які ви спробуєте, різниця в культурі, яку ви побачите – це все стане цінним досвідом. Мої батьки дуже хвилювалися за мене. Моя мама плакала весь перший семестр мого перебування в США. Пізніше вона усвідомила справжнє значення програми, коли побачила як я росту, розширюю свій кругозір, усвідомлюю свої життєві цілі.

Семінар MIUSA допоміг підготуватися до року, який чекав на нас. Викладачі дали нам цінні поради, ми дізналися про свої права та обов’язки. Найунікальнішим, на мій погляд, був спеціально розробленний тренувальний курс з подолання фізичних та психологічних перешкод. Він допоміг подолати певні бар’єри в нас самих та розробити власні стратегії досягнення успіху.

У перший тиждень в США, навчання може бути певною мірою досить напруженим, через звикання до англійської мови, до нового оточення. Хоча знайомство в перші дні – це незабутній час. Моя школа була досить невеликою (близько 200 учнів), тому всі помітили мене одразу. Мене дуже тепло прийняли в школі: як вчителі, так і директор сприяли моєму знайомству зі всіма і тому представили на уроках та на тижневих зборах. Учні проявляли надзвичайних інтерес до України, нашої культури. Мене запросили стати членом гуртка «Іноземний друг» та була організвана вечірка на честь мого приїзду. Їхні старання зробити моє перебування в США незабутнім можна було відчути відразу і за це я всім надзвичайно вдячна.

 

Марта Николаєва, учасниця програми FLEX 2006-2007

Мені подобається подорожувати, відвідувати нові країни, дізнаватися про нові культури. Коли я була обрана фіналісткою FLEX це було захоплююче, але також турбувало мене, тому що я ніколи не була сама далеко від дому більше ніж на 1 тиждень. Але я розуміла, що такий шанс може бути тільки один раз в житті, і не хотіла його втратити. Тепер я знаю, що ніколи про це не пошкодую.

Для мене програма розпочалася у Молдові, де відбувалась передвиїздна орієнтація протягом одного місяця. Там я зустріла багато нових друзів, у нас були уроки англійської, обіди з американськими сім’ями та багато цікавих заходів з волонтерами корпусу миру та випускниками програми FLEX (грали ігри, двилися фільми, ставили виставу). У штаті Орегон організація MIUSA підготувала дуже цікаву програму для нас. Найбільш вражаючим був Challenge Course де нас навчили працювати як команда, бути впевненим у своїх силах. Після Орегону я поїхала у Флориду. Перші кілька тижнів далеко від дому не були легкими. Пізніше все налагодилось. Я знайшла нових друзів, була волонтером в театрі ( допомагала з освітленням).

Навчання в американській школі було дуже цікавим. Разом з друзями ми ходили на ігри американського футболу, змагання шкільних оркестрів, танці, та випускний. На уроці драми я підготувала презентацію про Україну, і одягла український національний стрій. Мої одноклассники слухали українську музику, вивчили декілька українських слів, я читала їм українську книжку, і їм це дуже сподобалось! Крім того, я відвідала нові місця, такі як Багами, Маямі, Disney World, Sea World і т.д. Найбільш важливим є те що я навчилася бути незалежною, бути більш впевненою у собі, і приймати важливі рішення. Рік в США був чудовий!

Дякую всім людям, які працюють для програми FLEX! І бажаю всім майбутнім фіналістам FLEX провести успішний рік в США! Завжди пам’ятайте, що мрії збуваються, і все можливо, якщо ви вірите в себе!

 

Володимир Лемеш, учасник програми FLEX 2005-2006

Без сумніву, самостійна подорож закордон – унікальний досвід для шістнадцятирічного підлітка. Моє перебування у США змінило мене кардинально. По-перше, моя участь у програмі довела, що я можу самостійно вирішувати свої проблеми, по-друге, я став більш комунікабельним та подружився з багатьма людьми різного віку. Нарешті, у США я навчився долати культурний шок та швидко звикати до нових обставин.

Після участі у програмі FLEX я знаю, що, розглядаючи розбіжності між культурами ми повинні пам’ятати, що інші культури не кращі, і не гірші за наші. Вони просто інші. Американський спосіб життя істотно відрізняється від українського: люди мають інші цінності, обговорюють різні аспекти життя та дотримуються інших традицій. Тим не менше, і українці, і американці шукають в інших людях одні й ті ж самі фундаментальні риси характеру, такі як-от: чесність, доброта, здатність розуміти інших людей та допомогти їм.

Системи освіти України та США також достатньо різні. У США учні повинні отримати кредити з кожної дисципліни, в той час, як в Україні у більшості випадків учень повинен переконатися, що станом на кінець семестру в нього немає академічних боргів. Навчальний план у США пропонує багато дисциплін, які не вивчаються в українських школах. Але я переконаний, що всі відмінності можна подолати. Необхідно просто бути відкритим для нового досвіду та дуже старатися показати все на що ти здатен. Моя порада в цьому випадку – не хвилюйтеся. Поїздка до США – незабутня. У США кожен буде радий допомогти у разі виникнення проблем. Не втрачайте свій шанс!

Моя приймаюча родина прийняла мене дуже гостинно. Кожен дуже хотів допомогти в усьому. Ми робили багато цікавого разом та подорожували. Я дуже вдячний своїй приймаючій родині за те, що вона для мене зробила! У школі всі також були готові допомогти. Усі мої однолітки з повагою ставилися до мене.

 

Павло Радізевський, учасник програми FLEX 2005-2006

З певної точки зору, все, що нас оточує, нас змінює, і перебування у США протягом року дійсно сильно змінило мене. Проживання в іншій країні змушує пристосовуватися до всього, що відрізняється від звичного, розширює кругозір і збагачує ваш культурний досвід. Воно звільняє від багатьох стереотипів, які завжди присутні, якшо проживаєш тільки в одній країні, адже у США дуже багато всього, що відрізняється від нашого. Для мене деякі речі взагалі були шокуючими (наприклад, те, що прописували пити холодну воду, коли застужений… Хоча це спрацювало). Все ж таки Америка знаходиться за океаном, і навіть у дрібницях можна побачити різницю. Проте, щоб дійсно зрозуміти країну і дійсно збагатити свій досвід, просто відвідати країну недостатньо. Навіть під час нашої підготовки серед учасників FLEX до відбуття до США, нам постійно тлумачили, что там не гірше, не краще, а по-іншому. Це дійсно було так, хоча особисто мені там дуже сподобалося. Будь-хто спочатку буде сумувати за домівкою, якщо поїде до іншої країни на рік, адже така наша природа, але це минає. Потім починаєш цінити те, що навколо тебе, і сумувати за цим, коли повертаєшся назад до своєї країни. Особисто для мене багато речей здалися дивними, коли я повернувся в Україну. Я точно знаю, що я посміхався набагато більше, ніж середньостатистичний українець.

Не одразу я зрозумів, чому так важливо у такій програмі проживання з приймаючою сім’єю: це не тільки дає можливість швидше адаптуватися і почувати себе безпечніше, але і легше зрозуміти культуру і почувати себе у ній комфортніше.

Перша значна відмінність, яку можна помітити, коли приїжджаєш у США, порівняно з Україною – це те, що люди там зазвичай відкритіші і привітніші. Це менш помітно у великих містах, саме тому мені більше сподобалося у маленьких містечках. Однокласники у школі були дуже привітні. Доречі, ще одна відмінність – там більший акцент робиться на тому, що очікується, ніж на тому, що забороняється. Звісно, багато всого там і заборонено, як і усюди, але, наприклад, там пунктуальність важливіша, ніж у нас, хоча ніхто не змусить вас встати і навряд чи хтось буде сильно скаржитися на те, що ви запізнились.

Головна порада – не боятися того, що не розумієте: скоріш за все, воно не причинить вам шкоди, а навпаки. І не варто дуже боятися поїхати на рік в іншу країну: у США загалом безпечніше, ніж в Україні. Можете завірити в цьому своїх батьків, якщо вони будуть переживати за це. У учасників програми, думаю, така проблема постає рідше, адже зазвичай їм під час перебування в Америці веселіше, ніж їх батькам вдома.

 

Анна Гірич, учасниця програми FLEX 2003-2004

Правду кажучи, я сподівалась побачити ну щось дуже незвичне, коли наш літак вперше приземлився в Аеропорту ім. Кеннеді. Здавадось, що тут, у США, навіть люди мають виглядати якось інакше. Яке ж було моє здививання, коли я дізналася, що американці не так вже й відрізняються від наших з вами співвітчизників. Так, звичайно ж, до життя вони ставляться вкрай індивідуалістично – лише спробуй порушити їхній власний простір! Але в той самий час, вони дуже щиро ставляться до тих, кого люблять и насправді вміють дружити. Проте, на подібне зближення вони потребують значно більше часу. Це я відчула на власному досвіді, коли навчалася у Західному Демойні (Айова).

Спочатку наші стосунки з учнями школи були ввічливо-прохолодними. Та вже через місяць ми разом поїхали до Чикаго… А потім, через рік, було важко і боляче навіть уявити, що мені вже час від’їзжати. Здавалось, вічність минула з тих пір, як наша вчителька англійської привела мене і ще декілька учнів писати перший тест програми FLEX. Я досі спілкуюся з моєю американською родиною та друзями – добре, що люди придумали Skype! А один з друзів, Кайл, навіть відвідав мене у Києві декілька років тому.

Та зрештою, від участі у програмі MIUSA я отримала дещо більше ніж мовну практику, уроки театру та живопису, море подорожей і декілька справжніх друзів. Моя американська мама Керол часто повторювала мені, що я не маю дати іншим прожити життя ЗАМІСТЬ мене, не маю дозволити фізичним вадам стати вирішальним фактором у моєму житті. ЇЇ слова надихають мене вже десять років – сподіваюсь, надихатимуть і надалі. Керол змусила мене знову повірити у себе. Багато в чому мої сьогоднішні досягнення, кар’єрні та особисті, – саме її заслуга.

Думаю, що варто хоча б спробувати свої сили і прийняти участь у відбірковому турі FSA FLEX. Можливо, це твій шанс особисто познайомитись з представниками західної культури і краще пізнати…самого себе! Та зрештою, немає двох однакових історій – тому пропоную тобі розпочати свою власну! Щасти тобі, майбутній учасник програми FLEX!

 

Руслан Тихолаз, учасник програми FLEX 2001-2002

Поїздка за Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX) була, безперечно, одним з найбільш захоплюючих подій в моєму житті. Думаю, що участь у цій програмі є безцінним навчальним здобутком і, водночас, життєвим уроком, оскільки це зробило мене більш відкритим, підвищило мою впевненість, толерантність, культурну чутливість, і поглибило навички спілкування.

По-перше, я жив з найкращою і найдивовижнішою родиною. Це було так весело і, якщо чесно, найбільше я сумую за моїми американськими батьками. Мені дуже подобалась школа і вчителі. Всі були дуже привітні і доброзичливі. Згадуючи зараз, однією з найкращих речей, яку я вивчив є, напевно, важливість громадської допомоги і вплив, який вона може мати. Мені також дуже подобалось подорожувати на вихідних, а особливо на свята. Протягом року я побував більш ніж в 20 різних штатах, від Нью-Йорку до Каліфорнії. Це надихало дізнаватися більше про різні місця і спонукало до участі в багатьох інших пригодах.

Програма FLEX була першим кроком до більших можливостей з того часу. Горджусь тим, що я випускник FLEX і рекомендую подаватись на програму без будь-яких сумнівів. Вдячний Американським Радам з міжнародної освіти, зокрема працівникам Програми FLEX, за надання мені такого шансу і за підтримку в досягненні успіху.